Amire rátett egy lapáttal, hogy épp novemberben volt a Harry Potter utolsó részének az első fejezete is, ami engem megint csak őrá emlékeztetett, szóval marha jó érzés volt végigülni egyedül, és azon agyalni, hogy mégis mi a fenét csináljak, hogy ezt az eseményt fel tudjam dolgozni. Ekkortájt született meg az a bizonyos kedvenc versem, mely akkori érzéseimet mintegy keretbe foglalván adott hangot idegállapotomról, és érzéseim kavargó vértengeréről.
K!
Arcátlan aggályodnak argumentuma alacsony,
Álmodozás, áhítatnak árnyékában állhattál!
Béna, balfék barom – bijekciót beléjed, bizony!
Cincoghatol: cafatokra céltalanul cibálnád!
Csalogányodért, csacska, csak csenevészként csatázhatsz,
Dicső dobogóját, délceg dalia dédelgeti
Ekésbarom! Elméd előjelével elárasztasz!
Értetlenségedtől, érzem, érzéki émelyegni.
Felelj: felhergelt fanyar, fájdalmas feleszmélésed?
Gerjeszt galibát gőgöd, goromba, gondteljes golyhó?
Gyötri gyomrodat gyanakvásnak gyűlölt gyülemlése?
Hurkol halált hevenysége, ha helyzete harapós?
„Ingerült igazlelkem indirekte igazoltam,
Így írtam, íme: ízetlen ívásokra ítélve.
Jóllakhatok jámborságommal? Ja, jócskán jól jártam.
Kussolok – kikacaghat. Kábán kullogok – kilőve.”
No lássuk: itt maga a vers címe több mindenre utal. Egyrészt a leányzó keresztneve kezdődött a betűvel, tehát mintegy óhajtó kiáltásként a nevét a világba küldvén adok tudomást róla, hogy hiányzik. Másrészt ugyebár a ’K faktoriális’ jelentésként azt takarná, hogy a „K” előtt lévő, ÁBC szerinti betűk egymásutánja. Persze itt a szorzás értelmetlen, de a szimpla felsorolás helytálló, innen a sorok előtti ’A, Á, B, C, CS...’ betűk. Aztán ezek a kezdőbetűk persze minden sor minden szavának a kezdőbetűi is. Harmadrészt pedig a befejezetlenségre is utal, hiszen az ÁBC betűinek felsorolása közben egyszercsak megállok a ’K’-nál, ami ugyebár még nem ’a vég’. És hát valóban nem volt ez a vég - bár ebben akkortájt épp csak reménykedni tudtam.
„Arcátlan aggályodnak argumentuma alacsony” – ez a sor arra utal, hogy tulajdonképpen alaptalan az én kiakadásom a szituációt illetően, hiszen én magam idéztem elő.
„Álmodozás, áhítatnak árnyékában állhattál!” – enyém lehetett volna a hőn áhított leányzó, de eldobtam magamtól.
„Béna, balfék barom – bijekciót beléjed, bizony!” – ez csak a szokásos matekos hülyeség miatt került bele, a bjikeció (kölcsönös leképezés) max két nagy taslira utalhatna.
„Cincoghatol: cafatokra céltalanul cibálnád!” – hiába is rágódok rajta, semmi értelme nincs.
„Csalogányodért, csacska, csak csenevészként csatázhatsz,” – a fülemüle más máshová szállt, nem vehetem fel vele a versenyt.
„Dicső dobogóját, délceg dalia dédelgeti” – na, hát itt látszik, hogy mennyire a béka segge alatt volt az önbecsülésem: még hogy délceg dalia lett volna a srác, ugyan már! Hogy a szíve mennyire volt dicső? Azért kétségeim vannak efelől is. Bár ez majd később fog jobban terítékre kerülni, aztán majd döntsd el te, fiam.
„Ekésbarom! Elméd előjelével elárasztasz!” – a negatív gondolkodás káros hatásai.
„Értetlenségedtől, érzem, érzéki émelyegni.” – hülye voltál, fogd már fel, hányok tőled!
„Felelj: felhergelt fanyar, fájdalmas feleszmélésed? – na, jól megmondtad neki a levélben, mi? Sok értelme volt elküldeni, MI? Elvesztetted, ennyi volt.
„Gerjeszt galibát gőgöd, goromba, gondteljes golyhó? – a szar érzéseket csakis a saját hülyeségenek köszönhettem, ismét.
„Gyötri gyomrodat gyanakvásnak gyűlölt gyülemlése? – hát igen, gyomorideg, gyomorgörcs és jó sok fosás, ez a napi rutin része volt akkortájt.
„Hurkol halált hevenysége, ha helyzete harapós? – Mi van? Hát, na ezt én se értem igazán.
„Ingerült igazlelkem indirekte igazoltam, - Hát megmagyaráztam saját magamnak végül a szitut, még ha épp nyakatekert, azaz indirekt módon is. Persze az indirekt bizonyítás a matematikában egyébként egy olyan állatfaj, amivel sosem tudtam igazán azonosulni (a másik a teljes indukció, erről írtam egyszer még a blogomon is. Az egyik kedvencem viszont éppen az a bizonyos „végtelen leszállás”, amin annyit röhögtem anno). Ennek a bizonyítási formának ugyanis az az alapkiindulása, hogy feltesszük az állításunkról, hogy az hamis, és ebből kiindulva, logikailag helyes úton haladvaellentmondásra jutunk. Például legyen az a feladat, hogy be kell bizonyítanom, hogy minden páros szám 2-vel osztható. Akkor ezt úgy bizonyítom indirekt, hogy felteszem: létezik olyan páros szám, ami nem osztható kettővel, hiszen a minden-nek a létezik az inverze, vagyis most a tagadása. Először is legyen a egy páros szám. Vagyis ekkor a előáll 2k alakban, ahol k valami pozitív egész számot jelöl. De mivel előáll 2k alakban, ezért mindenképp osztható lesz 2-vel, tehát bumm, itt az ellentmondás - nincs olyan páros szám, ami nem osztható 2-vel. Ez egy végtelenül (ha-ha) egyszerű példa volt, csak hogy értsük, mit is takar az 'indirekt' kifejezés.
„Így írtam, íme: ízetlen ívásokra ítélve. – vagyis kárhozva lettem érzelemmentes dugásokra. Azért ez kicsit erős volt, de mindegy.
„Jóllakhatok jámborságommal? Ja, jócskán jól jártam.
„Kussolok – kikacaghat. Kábán kullogok – kilőve.” – innentől úgy érzem, egyértelmű a dolog, a lényeg, hogy feladom a harcot, mert értelmetlen – lényegében megástam a saját síromat.
Michael Kay - A S.U.L.II.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.